Инклузија - укључимо се


                                                                                   

 
            Пројекат „Пружање унапређених услуга на локалном нивоу – DILS“ реализују три Министарства и то: Министарство здравља, Министарство просвете и науке и Министарство рада и социјалне политике а његови основни циљеви су унапређивање квалитета, доступности и ефикасности услуга на локалном нивоу.
            Наша школа је аплицирала за учешће у овом пројекту и у априлу 2011. године је изабрана да у групи од 134 школе на нивоу Републике Србије, учуствује у програму „Оснаживање школа за инклузивно образовање“.
            У оквиру пројекта почело се са низом обука за подизање капацитета образовно-васпитних установа за примену инклузивног образовања, а након тога, школе, које су укључене у прву фазу, добиле су могућност да путем предлога пројекта конкуришу за финансијска средства, тј. грантове.
            Пројекат наше школе носи назив ''Инклузија – укључимо се'' и са реализацијом наших планираних активности започели смо 15. септембра када смо и добили финансијска средства.
            Општи циљ пројекта је: унапређивање капацитета школе за успешно укључивање и квалитетно образовање деце из осетљивих група док су посебни циљеви:
- Унапређивање професионалних компетенција наставника;
            - Сензибилизација свих школских актера и локалне заједнице за прихватање и подршку деци;
            - Квалитетније укључивање ученика са сметњама у развоју у образовни процес.
            Прва фаза пројекта успешно је реализована у планираном року. Реализоване су бројне школске приредбе и манифестације као што су: Пријем првака, Дечија недеља, Дан јабуке, Новогодишњи базар, Свети Сава - школска слава. Реализоване су обуке за СТИО и семинар за све наставнике. Сви актери школског живота сензибилисани су за прихватање деце се сметњама у развоју и тешкоћама у учењу, а уз помоћ партнера одржана је и трибина за родитеље и све заинтересоване Инклузија-укључимо се. Можемо рећи да смо квалитетније укључили ученике у образовни процес и при том обезбедили нова наставна средстава.
            Школа је остварила многе добити за време трајања овог пројекта. Прво и најбитније што се променило је комуникација међу свим актерима школског живота. Отворенији смо за сарадњу и размену мишљења. Ученици и њихове потребе су у првом плану, а самим тим развијамо и вештине индивидуализованог рада са ученицима. Већа је заинтересованост деце за активно укључивање у школски живот и рад. Отворили смо часове за посету свих заинтересованих. Отвореним часовима присуствовали су, како родитељи, тако и колеге наставници из других школа. Као школа, промовисали смо примере добре праксе у оквиру колектива али сада их промовишемо и другим васпитно-образовним установама.
            С обзиром да су школе укључене у пројекат прошле низ обука и прошириле своја знања, сада смо укључени у Мрежу подршке за инклузивно образовање како би смо своја искуства и примере добре наставне праксе преносили и на друге васпитно-образовне институције.
            ОШ ''Ђура Јакшић'' Плажане укључена је у Мрежу подршке за инклузивно образовање за Поморавски округ. У оквиру Мреже, први састанак одржан је 23. марта у Параћину где су присуствовали директори школа укључених у пројекат, просветни саветник ШУ Јагодина, Дубравка Јовановић, Вера Муждека и координатор Тима директора за Поморавски округ, Снежана Танић. На састанку је договорено хоризонтално усавршавање на нивоу општина Параћин и Ћуприја, Јагодина и Рековац и  Деспотовац и Свилајнац.
            Други састанак за општине Деспотовац и Свилајнац, одржан је 24. 04. 2011. године а школа домаћин је била ОШ ''Ђура Јакшић'' из Плажана. Састанку су присуствовали сви директори основних и средњих школа као и предшколских установа из Свилајнца и Деспотовца, координатори интерресорних комисија, просветни инспектор из Деспотовца - Берислав Петковић, просветни саветници из ШУ Јагодина- Дубравка Јовановић, Александра Стевановић, Вера Муждека, као и координатор Мреже подршке за Поморавски округ – Снежана Танић.
            Теме дневног реда биле су:
- Представљање Мреже подршке за инклузивно образовање за Поморавски округ;
- ИОП – Законска регулатива (поступак утврђивања права на ИОП и кораци у евалуацији ИОП-а);
- ''Оснаживање школа за ИО'' – представљање пројеката;
- Упис ученика у први циклус образовања и васпитања;
- Организовање и спровођење завршног испита за ученике који раде по ИОП-у и рад лекарске комисије за упис ученика у први разред средње школе;
- Активности везане за превенцију насиља и рад Јединице за превенцију насиља;
- Улога интерресорне комисије.
            Представљена је Мрежа подршке са својим чланицама као и њен начин рада. Школе у пројекту ''Оснаживање школа за ИО“ – „Стеван Синђелић“ Војска, „Вук Караџић“ Ресавица и школа домаћин „Ђура Јакшић“ Плажане презентовале су свој досадашњи рад и искуства у раду, као и комплетан пројекат, појашњена је законска регулатива о ИО као и о ИОП, разјашњене су многе недоумице и размењена су мишљења о овим темама.
            Закључци састанка били су везани за размену позитивних искустава из инклузивне праксе, пружање подршке заинтересованим школама као вид хоризонталног усавршавања и развијање инклузивне културе у свим сегментима васпитно-образовног процеса како одрживост пројекта не би била угрожена и остала само слово на папиру.


            Порука коју шаљу чланови Тима за ИО из ОШ „Ђура Јакшић“ Плажане је:
 

НИКО НИЈЕ УЧИНИО ВЕЋУ ГРЕШКУ ОД ОСОБЕ КОЈА НИЈЕ ПРЕДУЗЕЛА НИШТА ЗАТО ШТО ЈЕ МОГЛА ДА УЧИНИ МАЛО.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                  Е.Бурке