Дружење са познатима

Датум: 04. Oktobar 2012 08:23 Категорија: Новости

У склопу Дечије недеље, 3.10. 2012. године, организован је дан - Дружење са познатима односно дружење са глумцима београдског Позоришта на Теразијама.

У току Дечије недеље ученици наше школе имали су част и задовољство да погледају представу са глумцима београдског Позоришта на Теразијама. Сусрет са глумцима- Иваном Јовановић и Веселином Стијовићем- уприличен је у среду, 3. октобра када је и планирано дружење са познатима.
Такође је био планиран и интервју са глумцима, што су они радо прихватили. Глумицу Ивану Јовановић интервјуисале су ученице Виолета Радојевић и Наталија Ивановић, а са глумцем Веселином Стијовићем разговарао је Лазар Милосављевић. Ово је била идеална прилика да се ученици упознају са интервјуом који ће, као наставну јединицу из српског језика, обрађивати ове школске године, али је то и материјал користан за часове професионалне оријентације, који су уведени у нашу школу ове школске године.
Овако су познати глумци одговорили на питања наших осмака:

Интервју са Веселином Стијовићем
УЧЕНИК: Када сте одлучили да се бавите глумом?
ГЛУМАЦ: Пре рођења.
УЧЕНИК: Да ли вам је неко од глумаца у то време био узор?
ГЛУМАЦ: Да. Био је један познати глумац који је, нажалост, умро. Глумио је много великих улога.
УЧЕНИК: Да ли је теже глумити у комедији или у озбиљнијем жанру?
ГЛУМАЦ: У комедији.
УЧЕНИК: Колико глумац има слободе у обликовању улоге и да ли увек мора да слуша упутства редитеља?
ГЛУМАЦ: Глумац нема баш много слободе у обликовању улоге, као што се то чини, али постоје такозване импровизације које не успеју баш увек.
УЧЕНИК: У чему је разлика између београдских и такозваних провинцијских позоришта?
ГЛУМАЦ: Нема много разлика, јер и у провинцијским позориштима може бити неки талентован глумац, као и у београдским.
УЧЕНИК: Шта мислите о амтерским позориштима?
ГЛУМАЦ: Све најбоље. Јер- да би глумац успео као професионалац, мора прво да буде аматер.
УЧЕНИК: Постоји ли улога коју сте желели да играте, а из неког разлога нисте?
ГЛУМАЦ: Постоји, али не бих именовао ту улогу.
УЧЕНИК: Коју бисте поруку упутили младима који треба да изаберу занимање? Чиме да се руководе?
ГЛУМАЦ: Неки се руководе оним што воле. На пример у Француској 70% људи не ради оно што воли. Ја мислим да би људи требало да раде оно што воле, јер не можеш ти да будеш Дејан Савићевић, ако не знаш или не волиш да играш фудбал. Треба да упознамо себе и своје склоности!
УЧЕНИК: Хвала!

Интервју са Иваном Јовановић
УЧЕНИЦЕ: Када сте одлучили да се бавите глумом?
ГЛУМИЦА: Од пете године. Почело је са школским представама и балетом.
УЧЕНИЦЕ: Да ли вам је неко од глумаца био узор?
ГЛУМИЦА: Аница Добра.
УЧЕНИЦЕ: Да ли ваше колеге цените као глумце или као особе?
ГЛУМИЦА: Не делим колеге као особе или глумце, већ их гледам као целокупне личности.
УЧЕНИЦЕ: Да ли је теже глумити у комедији или у озбиљнијем жанру?
ГЛУМИЦА: Не могу да се одлучим, али треба бити професионалан у свом послу.
УЧЕНИЦЕ: Да ли се бавите још нечим осим глумом?
ГЛУМИЦА: Бавим се јогом.
УЧЕНИЦЕ: Има ли неке сличности између вас и Неде?
ГЛУМИЦА: Не, уопште.
УЧЕНИЦЕ: Глумите љубавну сцену са колегом. Да ли се између вас стварају неке љубавне варнице или је то строго пословно?
ГЛУМИЦА: Строго пословно.
УЧЕНИЦЕ: Шта мислите о амтерским позориштима?
ГЛУМИЦА: Немам ништа против сви млади треба да покажу своје глумачко умеће.
УЧЕНИЦЕ: Да ли Вам популарност прија или Вам више представља терет?
ГЛУМИЦА: Пријало ми је док је трајало приказивање серије, али касније не, јер нисам имала своју приватност.
УЧЕНИЦЕ: Да ли више волите да глумите у позоришту или у телевизијским серијама?
ГЛУМИЦА: Волим оба подједнако, не бих могла да се определим.
УЧЕНИЦЕ: Колико вам је улога из познате серије променила живот?
ГЛУМИЦА: Људи ме сада више препознају на улици.
УЧЕНИЦЕ: Хвала Вам пуно!

О ПРЕДСТАВИ И УТИСЦИМА

Сам наслов ''Весело позорје'' говори нам да представа има комичан карактер. Сцене које су глумци играли презентују наша три велика писца, комедиографа, односно три великана српске књижевности: Нушића, Сремца и Ћопића.
            Сам приступ представи је необичан, а представа има едукативан, естетски, морални и уметнички садржај. Ученици су се упознали са елементарним појмовима из позоришне уметности. Куриозитет представе је да су се глумци шминкали, маскирали и облачили на сцени уз помоћ ученика, што је демистификовало у некој мери позориште које се одиграва иза сцене а које гледалац не може да види.
            Ученици наше школе су радо учествовали у представи, чак су и певали са глумцима. На њиховим лицима је током трајање представе непрекидно био присутан осмех. Наравно, најбољи део им је уследио након представе када су им глумци делили аутограме али се и сликали са њима.
            Још један интересантан податак је да се ова представа изводи већ двадесетак година и до сада је имала преко 4000 извођења.
            Све у свему, дружење са познатима је било успешно!!!